EOTECH VUDU 1-10X28MM SR5 MRAD IR
Availability: 1 in stock
SKU: ORI|57762 Category: Tag: Brand:
EOTECH’s Vudu 1-10×28 offers a robust 34mm, one-piece aircraft aluminum tube and single-piece eyepiece that includes a removable throw-lever for fast changes in magnification. The low profile elevation turret includes a push/pull locking system and a capped windage turret for a secure zero. The illuminated, glass-etched reticle and first focal plane design allows for distance estimation at any magnification and lighting condition.
UPC
Manufacturer
Eotech
Manufacturer Part Number
VDU1-10FFSR5
Adjustable Parallax
No
Adjustment Size
.25 MOA
Elevation Adjustment
100 MOA
Eye Relief
3.27" – 3.90"
Length
10.63"
Magnification
1-10x
MOA
0.1 MRAD
Model
Vudu
Objective Size
28mm